Dom to bez dwóch zdań miejsce, w którym powinniśmy czuć się dobrze. To w nim odpoczywamy, relaksujemy się, rozwijamy, tworzymy historię. Ze względu na to należy zaprojektować przestrzeń tak aby była ona dla nas przyjazna. Przemycone elementy natury; drewno, jasne barwy, zieleń sprawią, że nasz dom będzie miejscem dobrym, do życia.

Czym jest biofilia?

Widząc słowo „biofilia” już na pierwszy rzut oka można domyślić się, że składa się ono z dwóch członów. Jest to połączenie łacińskich słów bio i filios. Słowa te odpowiednio oznaczają życie oraz naturalne skłonności, przywiązanie do natury, przyjaźń. Łącząc je w jedno powstaje biofilia, czyli życie w bliskości z naturą. Obcowanie z naturą jest dla człowieka czymś zupełnie naturalnym. Dlatego ludzie tak dobrze czują się na jej łonie. Rozwój i dynamika życia sprawiają, że mamy coraz mniej czasu oraz przestrzeni na kontakt z naturą. Wielkomiejskość spowodowała, że żyjemy w niezbyt naturalnym otoczeniu, w blokach, szeregówkach, ciasnych domkach, z dala od prawdziwego łona natury. Istnieją jednak sposoby, aby jej elementy przemycić do naszej codzienności. Odpowiednio zaaranżowane miejsce sprawi bowiem, że w domu poczujemy się szczęśliwi, zrelaksowani i wyciszeni, a otaczająca nas przestrzeń przestanie być przytłaczająca.

Wnętrze w harmonii z naturą: układ i kolorystyka

Aranżacja mieszkania to proces wyjątkowy, opierający się na podejmowaniu wielu różnych decyzji. Może wydawać się on o tyle trudny, że owoc każdego działania powinien do siebie pasować. Warto przede wszystkim posłuchać swoich potrzeb i pamiętać o tym, że w domu mamy czuć się po prostu dobrze. Bez wątpienia wnętrze inspirowane naturą sprawdzi się świetnie w każdym przypadku.
Czym charakteryzuje się aranżacja w harmonii z naturą? Jest przede wszystkim przestronne, ale też przytulne. Chodzi przede wszystkim o to, abyśmy mogli w nim zaczerpnąć oddechu, a przy tym czuć się bezpiecznie. Zatem układ pomieszczeń powinien być taki, aby na każde z naszych przyzwyczajeń i nawyków znalazło się odpowiednie miejsce. Kolory, które najbardziej pasują do naturalnych wnętrz to jasne beże, brązy, biele, ale też butelkowa zieleń. Mowa tutaj nie tylko ścianach, ale również o dodatkach, czy meblach. Drewniane panele dopełnią kompozycji naturą i rozpromienią całość. Warto zadbać również o ciepłe światło, najlepiej naturalne. W przypadku dodatków, takich jak dywany czy świecie można nieco bardziej zaszaleć. Ciepły róż, pastele, a nawet czarnz dla kontrastu lub puchaty dywan. Warto również zadbać o rośliny, przede wszystkim te zielone. Wnętrze utrzymane w omówionej stylistyce będzie komfortowe i niezwykle wygodne do życia.

Jakie style aranżacji sprzyjają ekologii?

Naturalne wnętrza sprzyjają ekologicznym rozwiązaniom. Prym w tym wiedzie styl nowoczesny. Przemyślane rozwiązania, które z jednej strony gwarantują oszczędność, a z drugiej w dobry sposób wpływają na środowisko, są coraz bardziej popularne. Styl nowoczesny również można urządzić w bardzo naturalny sposób. Kolejny styl aranżacji sprzyjający ekologii to boho. Aktualnie przeżywa on swój renesans. Trudno się dziwić, gdyż nieco przypomina rustykalny, jest on jednak odrobinkę bardziej ciepły i przytulny. We wnętrzu boho każdy poczuje się świetnie.

Podsumowanie

Własny kąt powinien być miejscem, w którym odpoczywamy, relaksujemy się, nie powinien przytłaczać. Jako ludzie jesteśmy istotami silnie pragnącymi obcowania z naturą. Warto zdecydować się na wnętrze, które przemyci elementy natury do naszej codzienności. Dobrym przykładem jest rozkwitający styl boho, który z jednej strony stawia na naturę, a z drugiej daje przestrzeń na nieco wariacji.

Write A Comment