Planując urządzanie pokoju dziecka trzeba mieć na uwadze, że spełnia on kilka funkcji jednocześnie. Służy zarówno zabawie, jak i nauce czy wypoczynkowi. Warto wydzielić więc odrębne strefy, dzięki którym łatwiej będzie dziecku funkcjonować. Pokoje dziecięce to jedne z „najwdzięczniejszych” wnętrz do aranżacji, jednak i w tym wypadku można popełnić błędy, którym jest właśnie poświęcony ten artykuł.

Zbyt wyraziste kolory

To oczywiste, że chcemy, aby pokój dziecięcy był radosny i jasny. Często jednak możemy wpaść w pułapkę przesytu. Czerwone meble, żółte firanki, poduszki ze wzorem i zielony dywan. Dodając do tego zabawki we wszystkich kolorach – otrzymujemy chaos, w którym trudno skupić uwagę.

Nawet jeśli na początku natłok kolorów nie daje się we znaki z czasem poczucie zmęczenia i irytacji może się nasilać. W wyniku tego dziecko woli bawić się… w salonie. A przecież nie po to urządzamy pokój dla dziecka, aby zabawki poniewierały się po całym domu.

Meble

O ile aranżując pokój niemowlaka możemy kierować się „urokiem” stylizowanych mebli w retro stylu i kremowej tonacji kolorystycznej o tyle inwestowanie w piękne (i kosztowne) meble w pokoju starszego dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej więc albo zakupić do pokoju niemowlaka meble, które sprawdzą się również u dziecka starszego. Jakie powinny być? Przede wszystkim łatwe w utrzymaniu w czystości. Ślady kredek czy farb oraz odciski brudnych rąk to coś na porządku dziennym. Gładkie powierzchnie łatwiej wyczyścić a paleta kolorystyczna oparta na kolorach pastelowych (niekoniecznie różu i błękicie) lepiej sprawdzi się w pokoju przedszkolaka i ucznia.

Miejmy również na uwadze oczywistość, która jednak nam umyka – dziecko rośnie. Warto więc nabyć meble, których wysokość możemy regulować – biurko i krzesło oraz łóżko spokojnie można znaleźć w takiej opcji. Dzięki temu kolejną „rewolucję” w pokoju dziecięcym odłożymy do lat nastoletnich. Zapewne, w międzyczasie, nie unikniemy pewnych aranżacyjnych zmian, jednak dzięki odpowiednim meblom, możemy ograniczyć ich zakres do drobiazgów dekoracyjnych.

Pokoje tematyczne

Pokusa urządzenia pokoju poświęconego tematowi np. bajkowemu czy sportowemu jest ogromna. Warto jednak mieć na uwadze,że dzieci często zmieniają obiekty swoich zainteresowań i to, co dziś stanowiło obiekt marzeń, kolejnego dnia jest już nudne. Trudno wyobrazić więc sobie, by dziecko z radością przebywało w pokoju, w którym na ścianach, dywanach i meblach króluje nielubiany już bohater bajki.

Lepiej kluczowe elementy pozostawić w neutralnym, uniwersalnym charakterze a ewentualnych bohaterów bajek pozostawić na dodatkach jak pościel czy dywan. Elementy te można bez problemu i większych nakładów finansowych wymienić.

Rola podłogi

Dzieci w wieku przedszkolnym większość czasu, poświęconego zabawie, spędzają na podłodze. To na niej budują z klocków, bawią się samochodzikami czy tańczą. Oczywistym jest więc, że powinna ona chronić dziecko przed urazami. Takie bezpieczeństwo umożliwia dywan. Dzięki niemu nawet ewentualny upadek będzie mniej bolesny. Dywany do pokoju dziecka to obecnie bardzo szeroki wachlarz modeli.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Pomysły i inspiracje 2

Możemy wybierać między dywanem z wizerunkiem bohatera bajki, jak i modelem w abstrakcyjny, kolorowy wzór, lub dywan, który zarazem będzie placem zabawy.

Dywan dla dziecka powinien być dość gruby i zarazem łatwy w czyszczeniu, tak abyśmy mogli samodzielnie usunąć ewentualne plamy.

Ostatnią i zarazem najważniejszą kwestią jest… zdanie dziecka! Weźmy więc pod uwagę (na ile to możliwe) jego pomysły na „własny kąt” – wszak jeśli pokój nie przypadnie mu do gustu może się ono „przeprowadzić” z zabawkami do salonu.

Write A Comment